Yükleniyor. Lütfen bekle...
Like 148
View Bigger
You can set this text as an optional image caption

Balonlar Nerden Kalkar ?

Kapadokya’da balonlar nereden kalkar?

Bilindiği üzere uzun zamandır Kapadokya doğasının yanı sıra balon uçuşlarıyla da popülerliğini koruyor. Mevsimlere göre uçuş saatleri değişmektedir. Bunu önceki yazılarımızdan ‘’Balonlar saat kaçta uçuyor’’ başlıklı  bloğumuzdan okuyabilirsiniz.

Balonlar yılın 365 günü uçar mı? Sorusun ise net cevabı olarak , rüzgar ve yağışın olmadığı sabah saatlerinde balonlar her zaman uçar. Bazı temmuz ve ağustos günlerinde nadiren de olsa (yılda 2-3 gün) sıcak havalardan dolayı da balonlar iptal olabiliyor.

Peki balonlar nerde uçuyor? Balonlar nereden kalkıyor? Balon başlangıç noktası neresi? Gibi sorulara ise hergün standart bir lokasyondan bahsetmemiz mümkün değil. Fakat Balonlar rüzgarın esiş yönüne göre genellikle
Kılıçlar vadisi , Güllü dere vadisi , Meskendir vadisinden , ters rüzgarda Paşa bağları ve Zelve vadisinden , kış aylarında ise genellikle Aşk vadisinden uçmaya başlamaktadır.

Balonların rotası neresidir?

Sorusunun cevabı ise sadece o gün verilebilecek bi cevaba sahip. Çünkü alçaktaki rüzgarın yönü normal gözükse dahi , yüksek iltifada ki rüzgarın yönünü bilemiyoruz bu yüzden Sıcak hava balonu pilotları uçuş öncesi test amaçlı helyum balonlarını gökyüzüne göndererek tahmini bir rota hesaplaması yaparlar. Gerçek rotaları ise anlık değişim ve Rüzgarın kuvveti esasa alınarak uçuş esnasında belirlenir. Ama sizlere yardımcı olmak açısından şöyle bir hesaplama yapmamı doğru olacaktır.
Yılın 365 gününü 5 bölüme ayırırsak
%50 oranında Güllü dere – Kılıçlar Vadisi – Meskendir vadisinden başlayıp , Aşk vadisine iniş yaparlar
%10 Paşa bağı-Zelve Vadisi lokasyonlarından başlayıp , Kılıçlar vadisi ve Meskendir vadisine iniş yapar
%20 Aşk vadisinden başlar , Kızıl çukur vadisine iniş yapar
%20 Güllü dere – Kılıçlar Vadisi – Meskendir vadisinden başlayıp , Paşa bağı ve Zelve  vadisine iniş yaparlar

Bu bilgiden de anlaşıldığı üzere Balon kalkış alanı , Balon iniş alanı , Balon rotası neresidir sorularına cevap olarak günün şartlarına göre balonlar başlangıç rotası seçmektedir.

Like 314

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Columns/Rows
Sliding Direction
Tile Size
Tile Style
Show Panel
Customize